top of page

Teātri "Brīvo aktieru biedrība" dibināja režisors un skolotājs Semjons Losevs.

1997. gadā viņš Rīgā izlaida aktieru kursu, kas tika savervēts speciāli Rīgas Krievu drāmas teātrim, taču kursa absolventus ekonomisku apsvērumu dēļ neuzņēma teātra trupā.

Lai jaunie aktieri paliktu profesijā, tika dibināta Pirmdienas teātra studija, kas reizi nedēļā izrādes rādīja Rīgas Teātra muzejā.

2000. gadā S. Losevs aizbrauca uz Krieviju, un studija, šķiet, beidza pastāvēt, bet pēc gada kultūras centra Nelijas bēniņos pulcējās jauna puišu komanda, kas vēlējās apgūt teātra prasmes. Nebija ne runas par priekšnesumu rādīšanu skatītājiem – cilvēki vienkārši nāca un darīja to, kas viņiem patika.

Studijas pamazām iekārtojās bēniņos, tos savedot kārtībā pašu spēkiem. Ar atjaunoto studiju sāka strādāt Rīgas godātie skolotāji un aktieri, studija sāka nopietni nodarboties ar aktiermākslu, paukošanu, horeogrāfiju, skatuves runu.

Sāka strādāt ar jaunu komandu un S. Losevu. Bija mēģinājums no Latvijas Kultūras akadēmijas studijām izveidot aktieru kursu, taču diemžēl pašā pēdējā brīdī šī studija tika atteikta.

2004. gadā Brīvo aktieru biedrība uzsāka sadarbību ar rakstnieku satīriķi Mihailu Zadornovu (1948-2017). Studijas dalībnieki kopā ar KVN komandu "Amigos BRI" uzstājās Jūrmalā, S. Losevs veidoja priekšnesumu pēc rakstnieka agrīnajiem stāstiem. Izrāde tika rādīta ne tikai M. Zadornova koncertos Rīgā, bet arī devās kopā ar viņu turnejā.

Mihails Zadornovs bija īsts mūsu teātra draugs. Pateicoties viņa atbalstam, daudzi "OSA" mākslinieki varēja iegūt izglītību Jaroslavļas Valsts teātra institūtā. No studijas audzēkņiem tika izveidots īpašs neklātienes kurss - profesionālie priekšmeti tika mācīti Rīgā, bet reizi gadā kurss devās uz sesiju Jaroslavļā, kur rādīja darbu pie aktiermākslas un skatuves runas, kārtoja ieskaites un eksāmenus vispārējās izglītības disciplīnās.

Kopš 2006. gada OSA regulāri rāda savas izrādes kultūras centra Nelijas bēniņos. Bija repertuārs, bija skatītājs. Tajā pašā 2006. gadā nākamais kurss-satelīts devās uz Jaroslavļu, kurš mācījās gadu jaunāks par vecāko.

2009. gadā vecāko klašu studenti, tie paši, kuri 2001. gadā ieradās bēniņos ar vēlmi mācīties un spēlēt, saņem Jaroslavļas Valsts teātra institūta diplomus.

Tajā pašā gadā teātris pārcēlās uz jaunu ēku A. Čaka ielā 67/69.

2012. gadā par teātra māksliniecisko vadītāju kļuva S.M.Loseva audzēknis Igors Kuļikovs. Tika aprīkota jauna zāle ar 190 vietām, kurā teātris atklāja savu 8. sezonu.

Šodien teātris "Brīvo aktieru biedrība" ir vienīgais repertuāra teātris bērniem un jauniešiem Rīgā.

bottom of page